FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - OȚELUL 2-1

Fotbalistul Petrolului a surprins la flash-interviu, după victorie: „Eu nu m-am bucurat la golurile noastre”

Articol de - Publicat duminica, 05 mai 2024 17:44 / Actualizat duminica, 05 mai 2024 18:03

Valentin Țicu, căpitanul Petrolului, a răbufnit după victoria cu Oțelul, scor 2-1, care le-a asigurat salvarea matematică de la retrogradare ploieștenilor.

Țicu e tot mai contestat de suporterii Petrolului în ultimele luni. A fost criticat și huiduit de tot stadionul la ultimele meciuri de pe „Ilie Oană” din acest sezon. Vizibil afectat, Țicu s-a descărcat după victoria cu Oțelul.

Șucu și Angelescu nu-s pe aceeași linie cu galeria! Decizia luată în ziua meciului cu CFR Cluj
RAPID

Vali Țicu: „Nici nu m-am bucurat la golurile noastre”

„A fost un meci foarte încărcat, intrasem și noi în hora retrogradării. Am dat dovadă de caracter, ne-am bătut pentru fiecare minge. Nu a fost cel mai calitativ joc, dar a contat doar rezultatul.

Eu nu m-am bucurat la golurile noastre, pentru că etapa trecută am fost scuipat de suporteri. Am luptat cât am putut. Îmi vine să plâng, doar eu și familia mea știm prin ce am trecut. Am fost făcut slab, mort. Noi am dat tot ce am putut în acest sezon, dar doar atât am putut obține”, a declarat Vali Țicu, la Prima Sport.

Petrolul, salvată de la retrogradare după victoria cu Oțelul

Pe „Ilie Oană”, Oțelul a avut prima ocazie a meciului. Rusevic a trimis din prima peste poarta adversă, după o centrare din lovitură liberă. Doar un minut mai târziu, gazdele au profitat de niște gafe uriașe ale gălățenilor. Zhelev a vrut să degajeze la mijlocul terenului, dar a luftat și Musi a scăpat singur cu portarul, pe contraatac.

Atacantul Petrolului a l-a driblat pe Eduard Pap, apoi a fost faultat de portarul Oțelului și a scos un penalty. Grozav a transformat de la 11 metri și a deschis scorul în fața celor 3.900 de fani.

La cabine s-a intrat la egalitate, Maciel a marcat pentru Oțelul cu un șut din prima, din careu, la colțul lung, pe sub mâinile portarului Zima.

Repriza a doua a fost încrâncenată, cu puține faze de poartă. În încercarea de a-și impulsiona echipa, Dorinel Munteanu a epuizat schimbările în minutul 76. A fost lovit de ghinion, pentru Alexandru Pop s-a accidentat serios doar două minute mai târziu. Nu a mai putut să continue partida și Oțelul a terminat meciul în 10 oameni.

Pe fondul superiorității numerice, Petrolul a marcat în minutul 81, prin Berisha. Atacantul Petrolului a deviat ușor un șut ratat al lui Țicu și balonul s-a prelins în poarta lui Pap, spectator pe linia porții. A fost golul care a adus victoria și i-a asigurat Petrolului salvarea matematică de la retrogradare.

Meciul din Supercupă ar putea bifa o premieră pentru FCSB » Anunțul lui Mihai Stoica: „Intră în legalitate!”