INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GRECIA

PAOK a câștigat sezonul regulat din Grecia! Trupa lui Răzvan Lucescu, încă un pas spre titlu

Articol de - Publicat duminica, 03 martie 2024 21:52 / Actualizat luni, 04 martie 2024 01:06

PAOK a învins-o Lamia în deplasare, scor 2-0, în etapa #26 din campionatul Greciei. AEK Atena, ocupanta primului loc, a fost egalată în minutul 90+7 al meciului din deplasare cu Aris, iar trupa lui Răzvan Lucescu a profitat și a revenit pe primul loc, chiar în ultima etapă a sezonului regulat.

PAOK pierduse statutul de lider în etapa #23, după eșecul de pe teren propriu cu rivala Olympiakos, scor 1-4. Acum, formația lui Răzvan Lucescu are motive de bucurie, chiar înaintea startului play-off-ului.

„Galben” cu Petrolul și ratează derby-ul cu Rapid! Pierdere mare pentru FCSB
FCSB - PETROLUL

PAOK, ținută în șah de Lamia până în minutul 71

PAOK a avut de tras pentru a câștiga pe terenul lui Lamia, ocupanta locului 6. Prima repriză a fost dominată însă tot de trupa lui Răzvan Lucescu, dar fără efect pe tabela de marcaj.

În cel din urmă, PAOK s-a descătușat în repriza a doua și a marcat golurile care i-au asigurat primul loc în campionatul Greciei. Taison (36 de ani), fostul jucător pregătit de Mircea Lucescu la Șahtior, a deschis scorul în minutul 71.

Abdul Rahman Baba (29 de ani), apărătorul stânga din echipa lui PAOK, i-a risipit emoțiile lui Răzvan Lucescu, după ce a înscris cel de-al doilea gol în prelungiri (90+2).

PAOK era cu ochii pe meciul lui AEK Atena, liderul din Grecia, de pe terenul lui Aris. AEK conducea cu 3-2, însă a fost egalată chiar la ultima fază, dintr-un penalty transformat de Loren Moron (30 de ani), atacantul lui Aris, în minutul 90+7!

S-a terminat 2-0 pentru PAOK, iar trupa lui Răzvan Lucescu a revenit pe primul loc în campionatul Greciei, cu 60 de puncte după 26 de etape. AEK, ocupanta locului 2, este la un punct de noul lider.

Așadar, PAOK a câștigat sezonul regulat din Grecia și se pregătește de play-off. AEK Atena, Olympiakos, Panathinaikos, Aris și Lamia sunt celelalte echipe calificate în play-off-ul din campionatul grecesc.

Clasamentul din campionatul Greciei, la finalul sezonului regulat

Match Quiz Universitatea Craiova - Rapid

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe Universitatea Craiova - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

Derby-ul Beșiktaș - Galatasaray, decis de un autogol caraghios » Nu i-a dat nicio șansă propriului portar
BEȘIKTAȘ - GALATASARAY
Reverența lui Pep Guardiola, după victoria cu United: „E cel mai bun din Premier League!”
Man CITY - Man United 3-1

Lovitură dată de un club din Superliga! L-a adus pe fostul atacant de la Santos, dorit și de Barcelona!